Beslenme ve Egzersiz Programlarınız Nasıl Olmalıdır?


Eğer zayıflamak veya sadece formumuzu korumak istiyorsanız, beslenme ve egzersiz kavramları arasındaki bağlantıyı doğru algılayarak bu konuda doğru uygulamalar yapmalıyız. Bu konuda öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken unsurlar vardır. Beslenme ve egzersiz programlarının birbiriyle uyumlu bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ikisinden de verim alınamaz, bu durumda sağlıklı ve zinde hissedemezsiniz. Bu yanlış uygulamalar da bir süre sonra vücudunuzda sağlık problemlerine yol açabilir.

Bu blog yazımızda Beslenme ve Egzersiz konusunda sizlerle maddeler halinde bazı bilgiler paylaşmak istedik.. O zaman hemen başlayalım;
  • Öncelikle yalnızca beslenme veya egzersizle kilo verilemeyeceği veya kilo verilse bile bunun sağlıklı bir yöntem olmadığını benimsemeliyiz. Bu iki kavram birbiriyle uyum içinde olmalıdır.
    Yani egzersiz planımıza ve metabolizmamıza uygun olarak belirlenen programa göre beslenmeliyiz. Yaptığımız egzersizler de yine metabolizmamıza uygun olacak şekilde düzenlenmelidir.
  • Uygulanan sıkı diyetler, vücutta ciddi yıkımlara sebep olduğundan, metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur. Sıkı diyet yapanların egzersiz yapmadan sürdürmesi durumu ise kişilere kilo aldırarak, amaçladıklarının tersi sonuçlar doğurur. Ancak hem diyet hem de egzersizi birlikte yürütebilen insanların vücutları enerji harcayacağından, metabolizmaları hızlanır. Bu durum kilo vermelerini sağlar.
  • Egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, düzenli egzersiz programına sahip olmaktır. Düzensiz yapılan egzersiz de kısa süreli yorgunluğun ötesine gidemeyecektir. Haftanın 3 günü olacak şekilde planlanmalıdır.
  • Sabahları kahvaltı yapmadan önce yapılan spor, yağ yakımınızı hızlandıracağından, sabah saatleri spor yapmak için ideal olabilir. Ayrıca sabahları uyanıp düzenli bir şekilde spor yapma alışkanlığı edinirseniz, bir süre sonra daha zinde uyanacağınızı fark edersiniz.
  • Kilo verme amacından bağımsız olarak sporu yaşamımızın her alanında alışkanlık haline getirmek sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır.

Tüm bunlarla ilgili atlanmaması gereken ve en kritik olan nokta ise, yapılan egzersiz ve beslenme planının uzmanlar eşliğinde yapılmasıdır. Bilinçsizce yapılan spor ve beslenme, sizlere yarar sağlamaktan çok sağlığınıza zarar verecektir. Umarız bu yazımız sizler için yararlı olmuştur.

Yazıyı Nasıl Buldun?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Komik Komik
0
Komik
Aşık Aşık
0
Aşık
Havalı Havalı
0
Havalı
WTF WTF
0
WTF

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beslenme ve Egzersiz Programlarınız Nasıl Olmalıdır?

Giriş

Parolayı Sıfırla

Geri dön
Giriş
Format Seçin
Kişisel Test
Genel Test
Anket
Hikaye
Liste
Açılır Liste
Yeniden Sıralanabilir Liste
Gif
Video
Ses Dosyası
Görsel