Okul Çantaları Nasıl Seçilmelidir?


Çocuklarınızın kullandığı okul çantaları, okul araç gereçlerinden şüphesiz ki en önemlisidir. Bu yüzden okul çantası alırken çocuklarınızın sağlığına uygun ürünleri tercih etmeniz gerekir. Aksi takdirde çocuklarınızda uzun vadede sağlık problemlerine sebep olacak kalıcı hasarlar görülebilir.

Bu yazımızda çocuklarınıza doğru çanta seçmenin önemi ve bu çantaları hangi kriterlere göre seçmeniz gerektiği konusunda sizlere bilgi vermek istedik.

Sırt, bel ve boyun bölgesini etkileyen bu okul çantaları ağır yüklerle birleştiklerinde çocukların vücut dengelerinde bozulmalara sebep olur.  Vücut dengeleri bozulan çocukların vücut gelişimi olumsuz etkilendiğinden, büyüme ve gelişme çağındaki çocukların vücutlarının yanlış şekillenmesine yol açabilir.

okul çantaları

Şimdi de bu çantaların nasıl olması gerektiğinden bahsedelim..

  • Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta, çantanın boşken olan ağırlığıdır. Çantanın boş halinin ağır olmaması gerekir. Çantalar hem boşken hafif olmalı, hem de dolu halleri çocukların ağırlığına göre ayarlanmalıdır. (Vücut ağırlığının %15’ini geçmeyecek şekilde.) Özellikle kolaylık olsun diye tercih edilen tekerlekli çantaların boş ağırlıkları oldukça fazla olduğundan, sırtta taşımak zorunda kalındığında sorunlara yol açmaktadır.

 

  • İkinci önemli nokta çantaların askılarıdır. Tek askıya sahip çantalar tercih edilmemelidir. Çünkü bu çantalar vücudun yük dengesini bozarak ağırlığın tek tarafa binmesine sebep olur. Bu da vücut dengesini bozarak, tek tarafın eğilmesine ve boyunda yamulmalara yol açar. Bu yüzden “yük dengesi” özelliğine sahip olan okul çantaları tercih etmek gerekir. Belden kayış ile bağlanma özelliği olan çantalar, yükün daha iyi dağılmasını sağlayacaktır. Eğer mümkünse bu çocuklarınıza çanta alırken bu özelliğe öncelik verin.

 

  • Çantaların en önemli noktalarından biri de bel bölgesidir. Bel bölgesinin bel ile çanta arasında boşluk kalmayacak şekilde desteklenmiş olması gerekir. Eğer bu alanda bir boşluk olursa, omurga buna göre şekil alır. Bu durum ise vücut dengesini olumsuz etkileyerek, gelişim çağında olan çocukların vücutlarında bozukluğa sebep olur.

(Sporthink Okula Dönüş Kampanyası kapsamında, okul çağındakı çocuklar için indirimde olan güvenilir markaların sırt çantalarını BURADAN inceleyebilirsiniz.  Hummel, Adidas, Nike gibi  spor devi markaların sağlığa uygun olarak üretilmiş ve okula uygun çantalarını, Sporthink.com.tr online mağazamızdan kolaylıkla satın alabilirsiniz.)

 

 

Yazıyı Nasıl Buldun?

Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Komik Komik
0
Komik
Aşık Aşık
0
Aşık
Havalı Havalı
0
Havalı
WTF WTF
0
WTF

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okul Çantaları Nasıl Seçilmelidir?

Giriş

Parolayı Sıfırla

Geri dön
Giriş
Format Seçin
Kişisel Test
Genel Test
Anket
Hikaye
Liste
Açılır Liste
Yeniden Sıralanabilir Liste
Gif
Video
Ses Dosyası
Görsel