Fenerbahçe – Galatasaray Derbisinin Tarihçesi


Fenerbahçe – Galatasaray, Kıtalararası Derbi!

Dünyaca ünlü bir derbi olan Fenerbahçe-Galatasaray rekabetinin diğer adı Kıtalararası derbidir. İki takım da İstanbul merkezli olup, Fenerbahçe maçları Kadıköy’de Şükrü Saracoğlu Stadyumunda, Galatasaray maçları ise Sarıyer’deki Türk Telekom Arena Stadı’nda oynanmaktadır.

İlk olarak 17 Ocak 1909 tarihinde gerçekleşen bu derbi, yüz yılı aşkın bir süredir ülke çapında dengeleri değiştirebilecek kadar ses getirmektedir.

Şimdi sizlere biraz bu derbinin tarihçesinden bahsedelim..

Ezeli iki rakibin ilk özel maçı 2-0’lık Galatasaray galibiyetiyle sonuçlanırken, yaklaşık bir sene sonra oynanan ve ilk resmi maç niteliğini taşıyan derbi de 3-0’lık Galatasaray üstünlüğüyle tamamlandı. 1914 yılına kadar olan tüm maçlarda Galatasaray, rakibinden gol yemeden tüm maçları kazandı.

Geçmişi 100 yılı aşkın bir tarihe dayanan bu derbinin heyecanı, Osmanlı döneminde yasaklanan futbola rağmen, gizlice yaşanmaya devam etti. Bu sebepten dünyanın ünlü derbilerinden biri olma özelliğini korumaktadır.

Kuruluş tarihlerinden itibaren onlarca maç yapan bu iki büyük takım da,  bazen kazandı bazen kaybetti. Ancak hem taraftarlardaki hem de takımlardaki derbi tutkusu asla azalmadı.

En çok forma giyme rekoru

İki rakibin dillere destan rekabetinde en çok forma giyme rekoru Turgay Şeren’e ait. Galatasaray Kalesini 55 maçta koruyan Şeren, derbide en çok oynayan futbolcu olarak tarihe geçti.

En fazla gol atılan maçlar

1983 yılındaki 4-4 skorla biten maç en gollü maç kabul edilirken, 7 Şubat 2001 tarihinde oynanan maç da 4-4’lük skorla tamamlandı. Seyircilerin 8 gol izleme fırsatı bulduğu bu maçlar, unutulmaz maçlar listesinde yerini aldı.

En az seyircinin izlediği maç

14 seyirci ile en az seyircinin izlediği maç 1922 yılında oynanmışken, 2003 yılında, 70 bin 125 seyirci ile İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda rekor kırıldı. Maçta, iki takımın da tutkulu seyircisi sayesinde muhteşem bir atmosfer yakalandı.

Karma Takım

1934 yılınca 2 hazırlık maçı gerçekleştiren Galatasaray ve Fenerbahçe, üçüncü maçlarını karma takım kurarak oynadılar. Bu takımların forması ise, kırmızı sarı ve lacivertten oluşmaktaydı. Hatta bir dönem, takım başkanları birleşerek ortak bir takım kurma kararı alma konusunda fikirlerini paylaştılar.

Yalnızca rekabet değil, ebedi dostluk!

Yüz yılı aşkın süredir gerçekleşen bu derbide, statlarda yalnızca rekabet değil, zaman zaman centilmenlik ve dostluk örneği de sergilendi. Bu iki Türk takımı geçmişten günümüze kadar yaşanan birçok olayda, dostluğu ve milli beraberliği koruyan davranışlar sergiledi. Bu derbi, dünyanın en büyük derbilerinden kabul edilmekte ve heyecanlı atmosferini hiçbir koşulda kaybetmemektedir.

 

 

Yazıyı Nasıl Buldun?

Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Komik Komik
0
Komik
Aşık Aşık
0
Aşık
Havalı Havalı
0
Havalı
WTF WTF
0
WTF

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fenerbahçe – Galatasaray Derbisinin Tarihçesi

Giriş

Parolayı Sıfırla

Geri dön
Giriş
Format Seçin
Kişisel Test
Genel Test
Anket
Hikaye
Liste
Açılır Liste
Yeniden Sıralanabilir Liste
Gif
Video
Ses Dosyası
Görsel