İlginç Yılbaşı Gelenekleri


Yılbaşına sayılı günler kala, nefesler tutulmuşken, birçok insan yeni yılın mutluluk, sağlık gibi kavramlar getirmesi için bazı gelenekleri gerçekleştirmeye başlamıştır bile. Her yerde farklı şekillerde kutlanan yılbaşı etkinlikleri, farklı çeşitlerde geleneklerin de oluşmasına önayak olmuştur.

Seyahat Geleneği

Yılbaşına seyahat ederek girmenin tüm yıl boyunca seyahat etmeyi sağlayacağı inancında olan Kolombiya’lılar, noel dönemi boş bir valiz alarak sokaklarda gezmeyi bir gelenek haline getirmişlerdir.  Aslında yılbaşına girerken yapılan etkinliğin tüm yıl boyunca tekrarlanacağı inancı birçok bölgedeki gelenekle kesişmektedir. Kısacası oldukça yaygın bir gelenek olan bu geleneği Kolombiya’lılar seyahat etkinliği odaklı hale getirmişlerdir.

Kurşun Geleneği

Kültürümüzde de benzer şekillerde yer alan kurşun dökme geleneği Almanya’da da yılbaşlarında yapılmaktadır. Bu gelenekte kurşun soğuk suya eritilerek atılır. Sonrasında kurşunun aldığı şekillere bakılarak geleceğe dair tahminler yapılır. Örneğin kurşunda kalp şekli oluşursa yeni bir aşk doğacağı, ev şekli oluşursa, yeni bir ev alınacağı gibi tahminler yapılır. Türklerin fal etkinliği ile benzerlik göstermektedir.

Yuvarlak Şekillerdeki Besinler

İtalya ve bazı ülkelerde gelenek haline gelen bu etkinlikte yuvarlak şekillerdeki besinler tüketilir. Bunun sebebi ise, bu besinlerin paraya benzetilmesidir. İnanışa göre yılbaşında paraya benzeyen besinleri tüketmek tüm yıl paraya veya işe dair herhangi bir sıkıntı yaşanmamasını sağlar.

Dilek Kağıtları

Rusya’da gerçekleşen bu etkinlik diğerlerine göre biraz uğraştırıcıdır. Geleneğe göre, insanlar yeni yıla dair tüm dileklerini küçük kağıtlara yazarlar. Sonrasında bu kağıtlar topu halde yakılarak, külleri içilen şampanyaya konulur. Ruslar bu sayede dileklerinin gerçekleşeceklerine inanırlar.

12 Üzüm Geleneği

İspanya’da ve Latin ülkelerinde görülen bu etkinlikte, insanlar 12 tane üzüm yiyerek bunun 12 ay için şans ve mutluluk getireceğine inanırlar. Tüm bu üzümleri saat gece yarısı 12 olduğunda yemek koşulu vardır.

Tüm bu gelenek ve etkinliklerin ortak noktası aslında genel olarak aynıdır. Herkes yeni yıldan umut, mutluluk, sağlık, para gibi kavramlar diler. Bunların gerçekleşmesi için de geçmişten süregelen inanışlara göre bazı etkinlikler gerçekleştirirler.

2017 yılının son günlerini yaşadığımız bu günlerde, her yıl olduğu gibi yeni yıldan beklentilerimiz ve dileklerimiz var. Sporthink ailesi olarak, yeni yılınızı kutlar, 2018’in sizlere sağlık ve mutluluk getirmesini dileriz. Umarız tüm dilekleriniz gerçekleşir!


Beğendiniz Mi? Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz!

9 PAYLAŞIM
301
9 PAYLAŞIM, 301 points

Yazıyı Nasıl Buldun?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Komik Komik
0
Komik
Aşık Aşık
0
Aşık
Havalı Havalı
0
Havalı
WTF WTF
0
WTF

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginç Yılbaşı Gelenekleri

Giriş

Parolayı Sıfırla

Geri dön
Giriş
Format Seçin
Kişisel Test
Genel Test
Anket
Hikaye
Liste
Açılır Liste
Yeniden Sıralanabilir Liste
Gif
Video
Ses Dosyası
Görsel