Kedilerin Bilinmeyen 5 Özelliği


Kedileri daha yakından tanımak ister misiniz?

Şüphesiz ki tüm hayvanlar bu dünyanın pozitif yönü, güler yüzüdür. Beraber olduğunuz her dakika size sevgiyi ve şefkati öğreten varlıklardır. Bu etkileri sayesinde hayvan beslemenin ve evcil hayvanlarla zaman geçirmenin ruhsal ve fiziksel açıdan birçok faydası uzmanlarca da kanıtlanmıştır. Evcil hayvanların beynimize gönderdiği sinyaller sayesinde kan basıncını düşürmesinden kaynaklı rahatlatıcı bir etkisi olduğu biliniyor. Kediler ise insan ruhsal ve fiziksel sağlığına oldukça iyi gelen canlılardan en önemlisi denilebilir.

Bu yazımızda sizlere kedilerin bilinmeyen bazı özelliklerinden bahsedeceğiz. İşte o özellikler..

1. İnsanların Parmak İzi, Kedilerin Burunları!

İnsanların parmak izleri ne kadar eşsizse kedilerin de burnu en az bizim parmak izlerimiz kadar eşsizdir. Her kedinin kendine has burun şekli ve yapısı bulunur. Salgı bezlerinin ürettikleri sıvı nedeniyle burunları hep nemlidir. Bu normal bir durumdur. Aksine çok kuru bir burun, sürekli görülen akıntı ve normalden fazla nemli burun bir hastalık belirtisi olabilir. Bu durumda uzman veterinerinize başvurmanızı öneririz. Kedilerin burun yapılarından sonra bıyıklarından bahsetmek isteriz. Kediler girecekleri küçük yerleri bu bıyıkları sayesinde test ederler. Olabilecek herhangi bir tehlikeye karşı temkinli davranmayı tercih eden kedilerin, bıyıklarını kullanmaları onların gösterdikleri savunma mekanizmasına birer örnektir.

2. Kedi Gurultusunun Sebepleri

Kendisine sevgi gösterilen kedinin bir anda karnının guruldadığını duymaya başlarsınız. Bu guruldama ona gösterdiğiniz sevgiden çok hoşnut olduğunu ve onu rahatlattığının bir göstergesi olabildiği gibi bazı durumlarda ise sinirli olduğunun bir göstergesi olabilir. Bu ayrım o anın koşullarından ve kedinin sergilediği diğer davranışlardan rahatlıkla anlaşılabilir. Bu guruldamanın kırık ve çatlaklara karşı iyileştirici bir özelliği olduğu da biliniyor.

3. Sağlığınıza, Kalp Krizi Riskine Etkileri..

Hayvan sevgisinin fiziksel ve ruhsal olarak birçok açıdan insanı olumlu yönde etkilediğinden yazımıza başlarken bahsetmiştik. Bu madde de ise kedi beslemenin insana fiziksel açıdan yararlı olabilecek iki özelliğinden bahsetmek istedik. Kedi sahibi olan bireylerin kalp krizi ve felç geçirme riski, kedi sahibi olmayanların bu rahatsızlıkları geçirme ihtimallerinden üçte bir oranında daha düşük olduğu biliniyor. Şunu da belirtmek gerekir ki böyle bir risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız uzman hekiminize mutlaka danışmanız gerekir.

4. Kriz Yönetimi Becerileri

Halk arasında genellikle kedilerin her şeyi unuttuğu ve olayları çok önemsemediği bilinir. Aksine çok akıllı, kriz yönetimi becerisine sahip ve hızlı karar verebilen hayvanlardır. Kıyas yapıldığında kedilerin IQ seviyesi köpeklerinkine oranla daha düşük olduğu bir gerçektir. Fakat kedilerin karmaşık problemleri köpeklere oranla çok daha pratik ve hızlı bir şekilde çözdüğü bilimsel bir gerçektir. Hızlı karar verme becerileri gelişmiş hayvanlardır.

5. Sesi Tanıma Konusunda İnanılmaz Başarıları

Kediler rahatına oldukça düşkündür. Bu rahatlığından dolayı sesinizi tanıdığı halde ona seslendiğinizde bazen size bir tepki bile vermeyebilirler. Ama bu durum sizi tanımadığından değil o an size bakmak istemediğinden kaynaklanıyor olabilir. Aslında çok hisli ve hassas hayvanlardır. Ne konuştuğunuzu, neye sinirlenip, neye sevindiğinizi çok rahat ayırt edebildiği için kendi savunma mekanizmasını buna göre gerçekleştirir. Ayrıca miyavlamarıyla size istediklerini yaptıracaklarını düşünürler. Miyavlarken çoğunlukla gözlerinizin içine bakmaları da bundan kaynaklanır. Bazen seslerini savunma aracı olarak kullanırken bazense masumiyet aracı olarak da kullanırlar. Bu ayrımı farkedebilmeniz ise kedinizi ne kadar tanıdığınız ile doğru orantılıdır.

BONUS!!! Eşsiz göz ve kulak yapıları..

Hayatlarının %70’ini uyuyarak geçiren kedilerin, insanlara ya da cansız varlıklara da sürtünmeleri kendi bölgelerini belli etmeye çalışmasının bir göstergesidir. Burun yapılarından bahsetmişken de kulak ve göz yapılarından bahsetmeden geçemeyeceğiz. Kedilerin kulaklarını rahatlıkla oynatabildiğini mutlaka gözlemlemişsinizdir. Bu durum kulaklarında 20 çeşit kasın bulunmasından kaynaklıdır. Bununla birlikte, kediler renk körüdür fakat geceleri çok iyi birer görücüdür. Bu özellikleri ise %98.3 oranında kaplanların yapılarına olan benzerliğinden kaynaklanır.

Her hayvan gibi, oyun oynamayı en az çocuklar kadar seven ve bunun için sürekli kendine ortam yaratmaya çalışan kedilerin insan sevgisine ve merhametine çok ihtiyacı vardır. Bizler nasıl onların sevgisiyle kendimizi daha dinç ve zinde hissediyorsak onlar da bizim sevgimizi hissettiklerinde kendilerini güvende hissediyorlar. Hayvanları sevmeyenlerin ilk önce kendisini sonra da diğer insanları sevmesi bekleyemeyiz. Sevin ki siz de sevilin! Bu yazının sevilmenin tadına varanlara mutluluk, sevilmek isteyenlere de ışık olması ümidi ile..

Sevgiyle kalın! 🙂

Yazıyı Nasıl Buldun?

Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Sevimli Sevimli
3
Sevimli
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Komik Komik
1
Komik
Aşık Aşık
3
Aşık
Havalı Havalı
0
Havalı
WTF WTF
0
WTF

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedilerin Bilinmeyen 5 Özelliği

Giriş

Parolayı Sıfırla

Geri dön
Giriş
Format Seçin
Kişisel Test
Genel Test
Anket
Hikaye
Liste
Açılır Liste
Yeniden Sıralanabilir Liste
Gif
Video
Ses Dosyası
Görsel