Koşu Yapmanın Sağlığınıza 5 Faydası


Daha önce hiç egzersizin bazen ilaçtan daha yararlı olabileceğinizi duymuş muydunuz? Gerçekten de öyle. Düzenli ve doğru yapılan egzersizin, uzun vadede, bir doktorun yazabileceği herhangi bir ilacın ötesine geçebilecek kadar sağlığa faydalı olduğunu kanıtlayan bilimsel veriler mecvut. Araştırmalar, koşmanın obezite, tip 2 diyabet, kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, inme, bazı kanserler ve diğer hoşa gitmeyen koşulların önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Dahası ise, bilim adamları, koşu sporunun duygusal ve zihinsel yaşamınızın kalitesini büyük ölçüde arttıracağını ve hatta daha uzun bir yaşama sahip olmanıza yardımcı olduğunu söylüyorlar.

Koşu yapmak denildiğinde aklınıza yalnızca koşu maratonu gelmesin. Kendinize göre belirlediğiniz koşu antrenmanları ve koşu programlarıyla, koşu mesafelerini kısa da tutabilirsiniz.

Biz de sizlere koşunun sizlere sağlayacak 5 faydadan bahsetmek istedik..

İşte o 5 fayda..

1.Koşmak sizi daha mutlu biri yapar

Eğer düzenli olarak çalışıyorsanız, bunu zaten keşfettiğinize eminiz. Nasıl hissediyor olursanız olun, egzersiz sizi daha iyi hissettirecektir. Düzenli spor yapmak ve düzenli programa sahip olmak sizi olduğunuzdan daha iyi bir noktaya taşıyacaktır.

2.Koşmak daha fit bir vücuda sahip olmanızı sağlar

Egzersiz yaparken kalori yaktığımızı hepimiz biliyoruz. Ancak koşunun avantajlarından biri de şudur ki, koşmayı bıraktıktan sonra da vücudumuz kalori yakmaya devam eder.  Bu da yapılan programa göre değişkenlik göstererek hem fit bir vücuda sahip olmanızı, hem de eğer kilo probleminiz varsa, kilo vermenizi sağlar.

3.Koşmak dizlerinizi, eklem ve kemiklerinizi güçlendirir

Koşu sporunun kemiklerinizde kayıp yaşatacağı söylense de, Amerika’da yapılan araştırmalar, koşunun kemik sağlığınızı güçlendirdiğini göstermiştir. Düzenli yapılan koşu egzersizi kemiklerinizin daha güçlü olmasını sağlayarak eklem ve kaslarınızı geliştirir.

4.Koşu sporu sizi zinde tutar

Yaşınız kaç olursa olsun, koşu yapmak sizi zinde tutar ve fiziksel olarak sağlığınızı korur. Bu da uzun vadede sizin genç bir görünümde olmanızı sağlar. Koşu yapan insanlar genelde kendilerini enerjik hissederler ve tabii ki yaşam sürenizin uzamasına da olumlu etkilerinin olduğu söylenmektedir.

5.Koşmak, kanser riskini azaltır

Yapılan araştırmalara göre düzenli yapılan koşu egzersizleri, kanser riskini azaltarak, sağlığınıza fayda sağlar. Yaşam kalitesinin artması demek, sağlık problemlerinin azalması demek olduğundan, düzenli egzersizlerle kendinizi daha sağlıklı hissedebilirsiniz.

 

 

Yazıyı Nasıl Buldun?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Sevimli Sevimli
3
Sevimli
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Komik Komik
2
Komik
Aşık Aşık
0
Aşık
Havalı Havalı
0
Havalı
WTF WTF
1
WTF

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koşu Yapmanın Sağlığınıza 5 Faydası

Giriş

Parolayı Sıfırla

Geri dön
Giriş
Format Seçin
Kişisel Test
Genel Test
Anket
Hikaye
Liste
Açılır Liste
Yeniden Sıralanabilir Liste
Gif
Video
Ses Dosyası
Görsel