Nike, Müslüman Atletler İçin “Pro Hijab” Hikayesini Hayata Geçiriyor!


Nike spor kıyafeti yoluyla ayrımcılığa karşı ayağa kalkmaya karar verdi! 2018 baharında piyasaya çıkacağını duyurduğu yeni tasarımlar ile Nike Müslüman sporcuları desteklemeyi amaç ediniyor.

 

Bir yıllık bir geliştirme sürecinden sonra duyurulan bu özel baş örtüsü, nefes alan kumaş tasarımı sayesinde kadın sporcuları rahat ettirme amacı taşıyor. İki farklı boyut ile satışa çıkacak başörtüsünün yapım sürecinde baş örtüsü giyen profesyonel sporcularla çalışıldı.

 

ilk kez Hicap giyen sporculara örnek olan  ”Fencer  Ibtihaj  Muhammed” isimli sporcu Amerika Birleşik Devletleri için yarışan ilk Müslüman Amerikalı kadın oldu. Fencer Rio Olimpiyat Oyunlarında bronz madalya kazanma başarısı gösterdi. Spor’da artan bu gelişmeler sonrasında, geçtiğimiz Ekim ayında Ürdün’de düzenlenen U17 Dünya Şampiyonası, Müslüman oyuncuların ilk kez bir FİFA etkinliğinde başörtüsü taktığı günleri kutladı. Futbol uluslararası yönetim organı resmi olarak 2014 yılında Müslüman ve Sih oyuncularını tanıtan başörtüsü yasağını kaldırdı.

Bu arada basketbola ilişkin yönetim organı FİBA, uluslararası platformlarda başörtüsü yasağı nedeniyle ateş altında kaldı.

Bu gelişmeler sonunda Nike, son yıllarda Ortadoğu’daki Müslüman müşterileri için mağazalar açarak ve Arapça bir eğitim uygulaması başlatarak ”Pro Hijab” projesi ile piyasaya daha da fazla etki etmek istiyor gibi gözüküyor.  Birleşik Arap Emirlikleri‘nde 24, Suudi Arabistan‘da bulunan 28 mağazası ile Nike, aslında müslüman kadınlara ulaşan en yaygın spor markalarından biri.

 

 


Beğendiniz Mi? Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz!

5 PAYLAŞIM
344
5 PAYLAŞIM, 344 points

Yazıyı Nasıl Buldun?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Komik Komik
0
Komik
Aşık Aşık
0
Aşık
Havalı Havalı
0
Havalı
WTF WTF
0
WTF

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nike, Müslüman Atletler İçin “Pro Hijab” Hikayesini Hayata Geçiriyor!

Giriş

Parolayı Sıfırla

Geri dön
Giriş
Format Seçin
Kişisel Test
Genel Test
Anket
Hikaye
Liste
Açılır Liste
Yeniden Sıralanabilir Liste
Gif
Video
Ses Dosyası
Görsel