Outdoor Sporları Tanıyalım


Türkçe’de “açık hava” anlamına gelen Outdoor kelimesini duyduğumuzda aklımıza genellikle outdoor sporlar gelmektedir. Pek çok çeşidi bulunan bu türdeki sporların ortak özelliği doğada yapılmasıdır.

Outdoor sporlar, bazen bazı materyallerle bazen ise herhangi bir malzeme kullanılmaksızın yapılmaktadır. Dağcılık, doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü, dağ bisikleti, buzul tırmanışı, yelken gibi onlarca çeşidi olan bu sporların her birinde amaç doğal koşullara uygun olarak hareket edilmesi ve spor yapılmasıdır.

Outdoor Sporların Yararları Nelerdir?

Sporun insan sağlığına faydaları şüphesiz ki saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Günümüz koşullarında gelişen teknoloji ile, insanlar gün içerisinde daha az hareket ediyor. Bu ise bireylerin sağlıkları üzerinde olumsuz etkilere sahip.

Zamanla azalan hareket miktarı sebebiyle, daha sağlıklı bir yaşam için insanların spora yönelmesi gerekiyor. Genelde açık havada zaman geçirmekten ve doğal yaşam koşullarında aktiviteler yapmaktan hoşlanan bireyler için outdoor sporlar biçilmiş kaftan olabilir.

Outdoor Sporları Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Outdoor sporları yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da, bu sporlara uygun giysiler tercih etmektir. Yapılan sporun türüne göre farklı özelliklere sahip olan Outdoor Bot veya Outdoor ayakkabıları seçerken özelliklerini iyi bilmek gerekir.

Ayakkabı seçiminin yanı sıra bu aktivitelerde tercih edeceğiniz Outdoor mont, pantolon gibi giysiler de bu sporları yaparken size eşlik edecek en önemli unsurlardan biridir. Hem koruma özelliğine sahip hem de hareket kabiliyetinizi kısıtlamayan ürünleri tercih etmeniz spor performansınızı olumlu yönde etkileyecektir. Ayakkabı ve giysilere ek olarak aksesuar seçimleriniz de oldukça önemlidir. Sırt çantası, ışıldak, eldiven gibi ürünler de spor performansınıza direkt olarak etkisi olan ürünlerdir.

Başlıca Outdoor Spor Türleri

1.Dağcılık

Hem yürüyüş ve kamp kurma hem de tırmanış etkinliklerini barındıran bu spor dalında, öğrenilmesi ve dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. İlkyardım gibi eğitimleri de gerektiren bu spor, insanlarda heyecan ve coşku duyguları uyandırarak, adrenalin hormonunun salgılanmasını sağlar. Doğal ortam koşullarına hem uyum sağlamak hem de bu koşullarla mücadele etmeyi öğrenmek dağcılıkta en gerekli unsurlardan biridir. Doğal ortam koşullarında yapılan bu spor risk de barındırdığından, kurallara uygun yapılmalıdır.

Dağcılıkla uğraşan bireyler bunun huzurlu bir etkinlik olduğunu ve kendinizi tabiatın güzelliklerine bırakmanın insan vücudunda mutluluk ve rahatlamaya sebep olduğunu sıkça dile getirirler. Sizler de hem spor yapmak hem de doğal güzellikleri keşfetmek istiyorsanız, dağcılık sporu ile uğraşabilir, sağlıklı bir yaşam için adım atabilirsiniz.

2.Kampçılık

İlk ve en önemli felsefelerinden biri “doğal ortam koşullarını korumak” olan kampçılık, doğal ortama bir süreliğine yerleşme etkinliğidir. Outdoor sporlarının en önemlilerinden biri olarak kabul edilebilir. Koşullara uyum sağlarken, doğal zenginliklere zarar vermemeyi gerektiren bu sporun da dağcılık gibi birçok kuralı ve eğitim süreci vardır. Eğer doğal güzelliklere kendinizi bırakarak, temiz havayı hissetmek istiyorsanız, kampçılık sizin için uygun bir spor olabilir.

3.Kaya Tırmanışı

Biraz tehlike barındırması sebebiyle, adrenalin duygusunu had safhada yaşatan kaya tırmanışı,  heyecan sevenler için oldukça iyi bir tercihtir. Sportif tırmanış ve uzun duvar tırmanışı çeşitleri olan bu spor türüne sportif tırmanış ile başlamak yeni başlayanlar için ideal olacaktır.

Stratejik karar alma yetisi ve özgüven üzerinde olumlu etkiye sahip olan bu sporun, bunlara ek olarak birçok faydasından söz etmek mümkündür.

Eğer siz de Outdoor Sporlar yapmak istiyorsanız, Sporthink Online mağazasındaki Outdoor ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yazıyı Nasıl Buldun?

Beğenmedim Beğenmedim
3
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Sevimli Sevimli
1
Sevimli
Sinirli Sinirli
2
Sinirli
Komik Komik
3
Komik
Aşık Aşık
2
Aşık
Havalı Havalı
3
Havalı
WTF WTF
3
WTF

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Outdoor Sporları Tanıyalım

Giriş

Parolayı Sıfırla

Geri dön
Giriş
Format Seçin
Kişisel Test
Genel Test
Anket
Hikaye
Liste
Açılır Liste
Yeniden Sıralanabilir Liste
Gif
Video
Ses Dosyası
Görsel