Spor Giysilerimizi Neye Göre Seçmeliyiz?


Spor yaparken seçilen giysiler, spor performansını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bu sebepten spor yaparken tercih ettiğimiz giysileri hem vücut yapımıza hem de yapılan sporun türüne göre seçmek gerekir. Yapılan en büyük hatalardan biri, tüm spor tiplerinde aynı tarzda giysileri tercih etmektir.

Bu yazımızda sizlere spor giysilerinizi nasıl seçmeniz gerektiği konusunda yardımcı olacak birkaç bilgi vermek istedik.

1. Kumaş Yapısına Dikkat Ederek Seçmek

Seçilecek olan spor giysilerinin kumaş yapısı oldukça önemlidir. Bu kumaşların spor sırasındaki terleme sebebiyle, çabuk kuruyan yapıya sahip olması gerekir. Ürünleri satın alırken, “çabuk kuruma” özelliği barındıran ürünler olmasına dikkat etmeniz gerekir.

2. Doğru Beden Seçimi

Kumaş yapısına ek olarak, spor giysilerinin beden seçiminde genellikle hata yapılmaktadır. Bedeninize göre daha bol veya daha dar ürünler tercih etmek, spor yaparken kendinizi rahat hissetmenizi engelleyecektir. Spor sırasında daha zayıf veya daha kilolu görünme derdinizi bir kenara bırakarak, size en uygun bedende giysileri tercih etmelisiniz. Örneğin salon sporlarında, pilates veya aerobik yapıyorsanız, bol paçalı eşofman tercihiniz sizi spor sırasında olumsuz etkileyecektir.

3. Spor Yapılan Mekana Uygun Seçim Yapmak
 

Spor yapılan mekana göre giysiler de çeşitlilik göstermektedir. Çünkü giysilerin mekan koşullarına uygun yapıda olması gerekir. Örneğin, Koşu sporu ile uğraşıyor ve koşmak için açık alandaki parkurları tercih ediyorsanız, giysilerin rüzgarlı havaya uygun yapıda olması gerekir. Ancak koşu bandında koşuyorsanız, nefes alan ve terlemenizi kontrol edebileceğiniz yapıda olması gerekir.

4. Ev Giysilerinden Farklı Giysiler Tercih Etmek

Giysilerin spor performansınız üzerinde fiziksel etkileri olduğu gibi, sizin üzerinizde de psikolojik etkileri vardır. Örneğin evde giydiğiniz giysileri giymek sizin performansınızda düşüşe sebep olur. Ev giysileri, spor disiplini oluşturma konusunda negatif etki yaratarak sizi fazla rahat hissettirebilir. Bu nedenle yaptığınız spora uygun olarak seçeceğiniz, yalnızca sporda giydiğiniz kıyafetlerinizin olması, sporu daha ciddiye almanızı sağlayarak, performansınızı olumlu etkileyecektir.

5. Ayakkabı Seçimi

Spor ayakkabısı seçimi, spor sırasında bizi en çok etkileyecek olan seçimlerden biridir. Spor ayakkabıları, spor türlerine göre farklı yapılara sahip olduğundan, doğru spor için doğru ayakkabıyı tercih etmek gerekir. Örneğin salon sporları için, outdoor ayakkabılar tercih etmek, performansınızı olumsuz yönde etkileyecektir, ya da koşu sporu ile ilgilenirken farklı türde ayakkabılar giymek hem sağlığınız hem motivasyonunuz hem de spor performansınız açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden ayakkabı alırken, ayrıntılı bir araştırma ile, yapacağınız spora uygun ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Yazıyı Nasıl Buldun?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Komik Komik
1
Komik
Aşık Aşık
1
Aşık
Havalı Havalı
1
Havalı
WTF WTF
0
WTF

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spor Giysilerimizi Neye Göre Seçmeliyiz?

Giriş

Parolayı Sıfırla

Geri dön
Giriş
Format Seçin
Kişisel Test
Genel Test
Anket
Hikaye
Liste
Açılır Liste
Yeniden Sıralanabilir Liste
Gif
Video
Ses Dosyası
Görsel