Spor Motivasyonunuzu Artırmak İçin 10 Altın Kural


Hepimiz spor yapmaya başladıktan sonra, bir dönem motivasyon düşüklüğü yaşamışızdır. Bu motivasyon düşüklüğü bazen birçok sebepten olabilir. İstikrarımızı koruyamadıkça endişeye kapılır ve biraz daha moral düşüklüğü yaşarız. Bunun çözümü ise motivasyon kaynaklarını arttırmak ve motive olmaktır. Bu yazımızda sizlere kendi kendinizi motive etmenizi sağlayacak bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

1.Kararlı olun

Öncelikle sahip olmanız gereken kavram, kararlılık. Yapacağınız sporda kararlı olun, tabii koyacağınız hedeflerde de. Sürekli olarak, “Bunu yapacağım, başaracağım” gibi olumlu ve harekete geçiren sözcükler kullanın.Kendinizden emin bir şekilde başlarsanız, göreceksiniz devamı nasıl geliyor..

2.Hedef Belirleyin

Başlamaya karar verdikten sonra yapmanız gereken ilk şey, hedef koymak.. Ancak bu nokta biraz kritik. Koyacağınız hedeflerin gerçekleştirilebilir ve ölçülebilir olması gerekiyor. Gerçekleştirilebilir hedefler belirleyin, yoksa motivasyon düşüklüğü yaşar ve kendinizi başarısız hissedersiniz. Hedefleriniz ölçülebilir olmalı ki, performansınızdaki düşüş ve artışı izleyebilin. Hem artış hem de düşüş ile motive olmayı seçebilirsiniz. Düşüşler de, yükselişler de sizi hırslandırabilir.

3.Kendinize Spor Kıyafetleri Alın

Spor kıyafetleri almak size daha iyi hissettirebilir. Bunları giyerek motive olabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Bazen sadece o sevdiğiniz giysiler içinde olmak, o ayakkabıları giymek için bile spor yapmak isteyebilirsiniz.

4.Plan Yapın

Ölçülebilir ve gerçekleştirilebilir hedeflerinizi önceden belirlemiştiniz. Sonrasında bunlarla alakalı plan yapın. Günler belirleyin, bu günlere uymaya çalışın ancak uyamadığınızda motivasyonunuzu düşürmeyin ve kaldığınız yerden güçlü bir hevesle sürdürün.

5.Müzik Listesi Yapın

Spor ve müziğin, ya da motivasyon ile müziğin yakından ilgili olduğunu hepimiz biliyoruz. Spor için ayrı bir müzik listesi yaparak, motivasyonunuza katkıda bulunacak şarkıları seçin. Hem bu şarkıları dinlemekten hoşlanacak, hem de motivasyonunuz artacak. Ancak şuna dikkat edin, eğer listeye ekleyeceğiniz şarkılar sevdiğiniz şarkılar ise,yavaş tempoda olan şarkıları sevseniz  bile spor müzik listenizde bundan uzak  durun.

6.Kendinizi Ödüllendirme Yöntemleri Bulun

 

Hedeflerinizi gerçekleştirdikçe, yeni motivasyonlara ihtiyacınız olacak. Bunlar için kendinizi ödüllendirmeyi deneyebilirsiniz. Yani yaptığınız bir planı gerçekleştirdiyseniz, sevdiğiniz bir şeyle kendinizi ödüllendirin. Mesela maça giderek, ya da alışverişe belki de.. Bu yöntemi en iyi siz bilirsiniz. Çünkü kendinizi ve neyi sevdiğinizi en iyi bilen sizsiniz.

7.Dikkatinizi Toplayın

Odak noktanızı değiştirmeden, spora ve hedeflerinize odaklanın. Odaklanmanız ne kadar fazla olursa, hedefe o kadar yakın olursunuz. Ve vazgeçme ihtimaliniz bir o kadar düşer. Bu sebepten, dikkatinizi toplamanız çok önemli.

8.Performansınızı Kaydedin

 

Ölçülebilir hedefler koymuştunuz. Şimdi de performansınızı ölçün.  Bu ölçüleri aynı aralıklarla kaydedin ve sürekli olarak gelişiminizi izleyin. Hedeflerinizi ne kadar gerçekleştirip ne kadar gerçekleştiremediğinizi görmenizin başka bir yolu yok.

9.Baştan Başlama Korkunuzu Yenin

Düşük motivasyon sebebiyle ara verdiğiniz spora, yeniden başlamaktan korkmayın. Eğer bu korkuyu yenerseniz her motivasyon düşüklüğünde spora geri dönüşünüz kolay olur. Yapabileceğinize inanın ve tekrar başlayın!

10.Beraber Spor Yapabileceğiniz Partnerler Bulun

Bazen birileri ile birlikte spor yapmak,tek başına yapmaktan daha eğlenceli olabilir. Bazı insanlar yalnızlıktan hoşlanmazlar, sporda da bir etkinlik gerçekleştirir gibi birlikte olmayı seçerler. Eğer böyle bir yapınız varsa, size uygun insanlarla birlikte spora gidin. Bu kesinlikle daha iyi olacaktır. Ancak dikkat etmeniz gereken unsur, birileriyle birlikte spor yapmak sizin hedeften şaşmanıza sebep olabilir. İletişiminizin optimum seviyede olması gerekir.

Bu yazımızda sizlere Spor performansınıza katkıda bulunacak 10 öneride bulunduk. Umarız yararlı olmuştur.
Motivasyonunuzu korumanız ve artırmanız dileğiyle!

Yazıyı Nasıl Buldun?

Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Sevimli Sevimli
2
Sevimli
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Komik Komik
1
Komik
Aşık Aşık
0
Aşık
Havalı Havalı
1
Havalı
WTF WTF
0
WTF

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spor Motivasyonunuzu Artırmak İçin 10 Altın Kural

Giriş

Parolayı Sıfırla

Geri dön
Giriş
Format Seçin
Kişisel Test
Genel Test
Anket
Hikaye
Liste
Açılır Liste
Yeniden Sıralanabilir Liste
Gif
Video
Ses Dosyası
Görsel