Düzenli Sporun Hipertansiyona Faydaları


Düzenli spor yapmanın yüksek tansiyona etkisi nedir?

Genellikle stresli ve düzensiz hayatın sonucu olarak bildiğimiz hipertansiyon hastalığına maalesef ki her geçen gün daha fazla aşina olmaktayız. Günümüzdeki oranlar ise yüksek tansiyonun yani hipertansiyonun her 3 kişiden 1’inde görüldüğünü söylemektedir. Gördüğümüz bu yüksek oran karşısında ise bu blog yazımızda sizlere düzenli spor yapmanın hipertansiyona olan faydalarından bahsetmek istedik.

Hipertansiyon en basit tabiri ile vücuttaki kan basıncı yüksekliğidir ve bu rahatsızlığın genel olarak yorgunluk, kulaklarda çınlama, halsizlik ve burun kanaması belirtileri ile ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu hastalıktan muzdarip olanlar daha iyi bilirler ki hipertansiyon günlük hayatımızda birçok aktivitemizi daha rahat bir şekilde yapmamıza engel teşkil etmektedir.

Hipertansiyonun tahmin edebileceğiniz üzere birçok nedeni olmakla birlikte genellikle obezite, stresli hayat tarzı ve hareketsiz yaşam olduğu bilinmektedir. Bu sebepler ise kişinin bilinç ve farkındalığı ile çözümlenebilir sebeplerdir. Sporun faydaları ise işte tam da bu noktada devreye girmektedir. Spor hayatımıza hareket katıp kilo almamızı engelleyerek ve aynı zamanda ruh sağlığımızın korunmasını sağlayarak hipertansiyonu hafiflettiği ve hatta düzenli yapılarak zamanla yok ettiği de bilinmektedir. Bütün bunlara ek olarak sporun stresimizi daha iyi yönetmemize yardımcı olduğu bir gerçektir.

Bugün çoğu psikolog hastalarına haftada en az üç gün 30 ile 40 dakika arasında orta tempoda yapılan açık hava yürüyüşünü önermektedir. Özellikle açık havada yapılan sporların kişilerin beden ve ruh sağlığına temiz hava ve hijyen koşulları bakımından daha yararlı olduğu bilinmektedir. Spor salonunda spor yapmayı tercih eden hastalar için ise spor salonlarında kendilerini çok yoracak hareketlerden kaçınmaları gerektiği dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Onlara daha hafif hareketleri yapmaları önerilir. Tabi buradaki hafiflik ölçütü ise kilo ve yaşa göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Hayat kurtarıcı bir bilgi daha!!

Hipertansiyon hastaları yüksek tansiyon nedeni ile gün içerisinde çok fazla ilaç tüketmek durumunda kalmaktadır ve bu ilaçlar zamanla vücutta toksin maddelerin çoğalmasına neden olmaktadır. Sporun fiziksel ve ruhsal faydalarının yanı sıra bu ilaçlardan alınan toksin maddeleri atmaya da yardımcı olduğu bilinmektedir. Eğer siz de hipertansiyon nedeni ile vücudunuzun fazla toksin madde girdiğini düşünüyorsanız haydi spora! 🙂

Sporu eğlenceli hale getirin ki, sizler için bir alışkanlık haline gelsin.. Çünkü küçük yaşlardan itibaren spor yapmaya alışmadıysanız, bunun bir alışkanlık haline gelmesi zor olabilir. Bu nedenle spor keyifli bir taktikte haline getirmek sizler için iyi olacaktır. Unutmayın ki, spor bir zorundalık değildir.

Umarız bu yazı yaşamınızın daha düzenli ve dengeli olmasını sağlayacak yararlı bilgiler edinmenizi sağlamıştır. Her 3 kişiden 1’inin hipertansiyona yakalandığı bu dönemde sizler için sağlıklı bir yaşam dileklerimizle yazımızı sonlandırmak isteriz. Mutlu günler! 🙂

 

 

Yazıyı Nasıl Buldun?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Komik Komik
0
Komik
Aşık Aşık
0
Aşık
Havalı Havalı
0
Havalı
WTF WTF
0
WTF

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Düzenli Sporun Hipertansiyona Faydaları

Giriş

Parolayı Sıfırla

Geri dön
Giriş
Format Seçin
Kişisel Test
Genel Test
Anket
Hikaye
Liste
Açılır Liste
Yeniden Sıralanabilir Liste
Gif
Video
Ses Dosyası
Görsel